Акцент, Избрано от автора, Коментари и Анализи, Новините

Военната прокуратура в Сливен: Всичко около катастрофата край Аксаково е следствена тайна!

Дали колата на НСО с Кирил Петков в нея се е движила с превишена скорост не ни е положено да знаем. Както винаги обстановката е или предизборна, или следизборна, или сега не му е времето

Евгени Петров

Военноокръжна прокуратура в изненадващо кратки срокове отговори на запитването ми по Закона за достъп до обществена информация /ЗДОИ/ във връзка с катастрофата край Аксаково от 16 май при която загина човек.

В това няма нищо учудващо, доколкото отговорът беше просто отказ от предоставяне на информация. Както не е и учудващ самият отказ, защото разследването е свързано с някои чувствителни моменти – катастрофата е с кола на НСО, обслужваща депутатът и партиен лидер Кирил Петков, Хич не е добре, разбирам ги.

Това, да го наречем миниразследване, е в 2 части. Първата сдържа мотивите ми защо да питам какво става с разследването и някои други позиции за ролята на журналистиката, тайните и общественият интерес. Втората е протоколна –  съдържа самите въпроси към военните прокурори в Сливен и отговорът на техния административен ръководител. А е миниразследване, защото ще има още въпроси към още институции.

При толкова журналистическа практика и опит в контактите ми и с политици, и с институции, наивно е да се мисли, че самият аз съм очаквал друго, освен отказ по ЗДОИ. Но въпросите са част от една стена, която с много мъка трябва да бъде пробита и нито съм първият, нито за жалост ще бъда последният, който ще прави опити за нейното разрушаване. Уведомявам шефа на сливенските военни прокурори, полк. Тинев, че по принцип сам можех да напиша отказа да получа информация на база на съответните законови разпоредби и да му я пратя само да я разпише. И аргументът е един и е омръзнал на всички в колегията – позоваването на следствената тайна. За всичко, за което не ни изнася да се говори и знае.

Да, същата следствена тайна, която в зависимост не от интересите на обществото, а на определени политически и/или бизнескръгове се крие, или поднася „на час по лъжичка“, или пък същите медии, от които упорито се крие информацията в други случаи направо се използват като пощенски кутии към които тече угодна и удобна информация от най-дълбоките дебри на следствието въпреки следствената тайна.

А в конкретния случай не става дума за просто любопитство, а за едно от неотменимите права на обществото – да бъде информирано и на неотменимото задължение на журналистиката да го информира. И когато делото е от висок обществен интерес, – а инцидентът с фатален изход за един от участниците край Аксаково безспорно е такъв – степента на „секретност“ и тайнственост рязко се снижава и опира само до най-необходимото, за да не се попречи на следствието.

В края на този текст естествено ще публикувам и въпросите към военните прокурори в Сливен с напомнянето, че като журналист имам право да питам всичко, което смятам за необходимо по темата, и че вероятно не всички позволяват подробен отговор, но с категоричното убеждение, че чиновниците под пагон в Сливен са се скрили зад членове, параграфи и точки – най-удобната защита на чиновника.

И ето защо мисля така. Ще дам само един пример. Каква следствена тайна може да има във въпроса, около който споровете в обществото продължават – има ли автотехническа експертиза за скоростта, с която се е движела колата на НСО? Ако да – каква е, ако не, кога ще бъде готова. Да, от обществен интерес е, защото става дума за институция като НСО и за партиен лидер! Защо нямаше следствена тайна за десетки катастрофи също с фатален край, при които данните се оповестяват незабавно или в първия възможен момент, а скоростта – с точност до километър в час! Катастрофата с Милен Цветков, тази със Семерджиев, убил 2 жени на бул. Черни връх, тази с човека, прегазил дете на пешеходна пътека на ул. Гурко в София /82 км./ч/, тази с двете жертви в Пловдив /само за пример – експертизата излезе за 2 седмици, скорост – 162 км./  още и още… Само тук – мълчание и следствена тайна. Защо?

Защо не може да се отговори простичко дали автомобилът на НСО е бил с включени светлинна и звукова сигнализация? Защо беше преасфалтиран пътят точно в тази нищожна отсечка от 100-150 метра без никаква необходимост – дупки, неравности и т.н. по думите на свидетели и местни жители?

А има ли анализи защо няма знак за ограничаване на скоростта при ограничената видимост и работи ли се за изясняване на този въпрос, довел на практика до смъртта на човек? Нима при десетки други катастрофи, обект на медийно внимание всеки детайл по пътя на катастрофата не се анализира под лупа – ама този знак къде е, ама пешеходната пътека добре ли е разчертана, ама има ли ограничения и т.н. Тук – нищо.

Всъщност не нищо – Европейският център за транспортни политики вече излезе с експертен доклад, в който се посочва: „Липсата на видимост, съчетана с превишена скорост значително над позволената и в пъти над безопасната са довели до настъпването на трагичния инцидент на 16 май на входа на град Аксаково.“ Междувременно в медиите се появиха твърдения за скорост на „Туарег“-а на НСО между 120 и 160 км. Дори да са спекулативни – очаквано, след като официалните институции мълчат, или се крият зад следствената тайна, за да не си създават главоболия.

Както неведнъж съм писал – в тази държава каквото и да се случи, или ще е предизборно, или следизборно и все нещо ще пречи обществото да бъде обективно информирано. Категорично не приемам формалния и чиновнически поход и стил в отговорите на военноокръжна прокуратура – Сливен и представите им за абсолютизирането на понятието „следствена тайна“ при висок обществен интерес. Нещо подобно между другото има и в прословутия Меморандум на ПП–ДБ, по въпроса:

„законодателни изменения, въвеждащи възможност за ограничено разкриване на релевантни елементи на следствена тайна при надделяващ обществен интерес“.

Лично аз вместо дълги обяснения, бих пратил този текст във ВОП-Сливен, лично до неговия ръководител, полк. Тинев, с нещо в следния смисъл: „Г-н полковник, защо все пак не отворите леко кранчето и не отговорите на някои от въпросите в искането“. Но въпросът не е да се увещаваме един-друг в нещо и да получаваме информация по висше благоволение, а да имаме ясна представа за това, което наистина е в името а общественото благо, отсявайки дребното клюкарско любопитство или стремежът към „жълти“ сензации. Защото, полк. Тинев, поне по личните ми впечатления, които не са само мои, общественото мнение хич не е на страната на поведението на колите на НСО на пътя, нито пък вярва на политиците, които биват обслужвани.

 

Ето и моите въпроси към Военноокръжна прокуратура – Сливен по Закона за достъп до обществена информация, както и отговорът на самата прокуратура.

 

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ТИНЕВ,

Във връзка със станалото тежко ПТП на 17 май т.г. на входа на Аксаково с участието на автомобил на НСО, при която загина човек, и което се води от поверената Ви прокуратура, моля да ми отговорите на следните въпроси.

1/ Какво показва назначената съдебно-техническа експертиза относно скоростта, с която се е движил автомобилът на НСО?

2/ Ако въпросната експертиза не е готова има ли срокове за нейното изготвяне и кога очаквате да стане това?

3/ По информация от медиите участъкът точно в района на инцидента е бил преасфалтиран непосредствено след инцидента, което напълно логично постави въпроса дали това няма да попречи на обективното разследване. В тази  връзка въпросът ми е дали до момента на преасфатирането са били извършени всички необходими действия за установяване на скоростта, с която се е движела колата на НСО от вещите лица?

4/ Изискахте ли информация от ОПУ-Варна за необходимостта от действията им по рехабилитация на пътния участък и то точно в района на въпросното ПТП, който район по свидетелства на очевидци и местни лица не е изисквал какъвто и да е ремонт?

5/ Възложена ли е проверка спрямо компетентните органи защо при наличието на кръстовище и завой, ограничаващ видимостта, скоростта не е била ограничена на обичайните 60 км и дали този факт не е допринесъл за фаталния инцидент?

6/ Установено ли е дали автомобилът на НСО се е движил с включена светлина и звукова сигнализация, предвидени по закон, ако това е било необходимо?

7/ Има ли заподозрени за извършеното ПТП, отнело човешки живот и ако да – кои?

8/ Какви процесуално-следствени действия се извършват към момента /16 юли 2024 г./?

Моля, информацията да ми бъде предоставена по електронен път на електронната ми поща  gendo@gbg.bg.

С уважение: Евгени Петров